Istorija

Turnir prijateljstva je prvi put održan 2014. godine, a pravo učešća imali su igrači do 14 godina.

Učesnici prvog izdanja Trurnira prijateljstva bili su: Crvena zvezda, Rijeka, Željezničar, Vardar, Partizan, Osjek, Velež, Olimpija, Dinamo Zagreb, Vojvodina, Borac Banjaluka, Budućnost Podgorica, Sarajevo, Sloboda Tuzla, OFK Beograd i ekipa Semberije.

U polufinalu su se sastali Dinamo Zagreb i Crvena zvezda, odnosno OFK Beograd i Olimpija. Veliki derbi između Zagrepčana i Beogradjana završen je nerešenim rezultatom 1:1, a Dinamo je eliminisao Zvezdu zahvaljujući boljem izvodjenju penala 5:4. U drugom meču, OFK Beograd je nadigrao Olimpiju 3:1.

U velikom finalu, Dinamo Zagreb je savladao OFK Beograd sa 3:1 i postao prvi osvajač Turnira prijateljstva. Golove za pobednički tim postigli su Tomašković u 26, Dejanović u 35. i Marin u 50. minutu. Strelac za OFK Beograd bio je Stuparević u 10. minutu.

Za najboljeg igrača Turnira prijateljstva 2014 proglašen je David Čalin iz Dinama, dok je prvotimac OFK Beograda Filip Stuparević bio najbolji strelac turnira sa 5 golova.

—————-

Naredne godine, Turnir prijateljstva 2015 je organizovao takmičenje za igrače do 16 godina. Takođe je učestvovalo 16 ekipa: Dinamo Zagreb, Sloboda Tuzla, OFK Beograd, Sutjeska, Crvena zvezda, Velež, Osijek, Budućnost Podgorica, Partizan, Vardar, Željezničar, Zagreb, Rijeka, Vojvodina, Sarajevo i Napredak Kruševac.

Posle veoma zanimljive prve faze, Dinamo Zagreb, Crvena zvezda, Partizan i Vojvodina su obezbedili plasman među četiri najbolje ekipe. Prvi meč bio je repriza polufinala iz 2014 – Dinamo Zagreb protiv Crvene zvezde. Ovoga puta crveno-beli su bili uspešniji, pobedili su velikog rivala sa 1:0 i tako se revanširali za poraz od godinu dana ranije. U drugom polufinalnom okršaju, Vojvodina je savladala Partizan takođe minimalnim rezultatom 1:0.

Finale je proteklo u veoma čvrstoj i opreznoj igri sa obe strane. Crvena zvezda i Vojvodina su bili svesni da jedan potez može da odluči šampiona… To se upravo i dogodilo. Svega 10 minuta pre kraja utakmice, Mihajlović je postigao gol za Crvenu zvezdu i ispostavilo se odlučio pobednika. Zvezda je pobedila Vojvodinu sa 1:0 i pehar je otišao u Beograd.

Najbolji igrač Turnira prijateljstva 2015 bio je Miloš Zličić iz Vojvodine, dok je nagrada za prvog strelca turnira otišla u ruke Stevana Joveljića iz Crvene zvezde koji je postigao 4 gola na turniru.

—————–

Turnir prijateljstva 2016 ponovo je okupio 16 najboljih ekipa iz regiona, uzrasta do 16 godina. Učesnici Turnira prijateljstva 2016 bili su: Dinamo Zagreb, Sloboda Tuzla, OFK Beograd, Sutjeska, Crvena zvezda, Velež, Osijek, Budućnost Podgorica, Partizan, Vardar, Željezničar, Olimpija Ljubljana, Rijeka, Vojvodina, Sarajevo i Zagreb.

U polufinale su se plasirali Crvena zvezda, Vojvodina, Rijeka i Sarajevo, a oba polufinalna duela su odlučena nakon izvodjenja jedanaesteraca. Vojvodina je eliminisala Crvenu zvezdu – 1:1 (penalima 5:3), a Rijeka je pobedila Sarajevo – 1:1 (penalima 3:1).

U velikom finalu, Vojvodina je savladala Rijeku minimalnim rezultatom 1:0 i tako došla do svog prvog trofeja na Turniru prijateljstva. Heroj Novosadjana bio je Nemanja Krstić koji je postigao odlučujući gol u 48. minutu iz slobodnog udarca.

Najbolji igrač Turnira prijateljstva 2016 bio je Mihajlo Nešković iz Vojvodine, a nagrada za najboljeg strelca pripala je Slobodanu Tediću iz Vojvodine koji je postigao ukupno 5 golova na turniru.